آموزش شمع سازی

آموزش ساخت شمع شناور در منزل

آموزش ساخت شمع شناور


وسایل شمع سازی را از فروشگاه اچ ان بی تهیه کنید

یادگیری این آموزشها که همگی از سطح مبتدی و پایه آغاز می شوند، کمک می کند تا عزیزان بتوانند کاری هرچند کوچک ولی پرارزش را در منزل انجام دهند و از این طریق بتوانند به اقتصاد خانواده نیز کمک کند و باری را از دوش مرد خانواده بردارند. در ضمن چون انجام این کارهای دستی به راحتی با ارزان ترین وسائل و در منزل قابل اجرا است، بنابراین مادران عزیز می توانند همزمان با کار، به آموزش و مراقبت از کودکان خوبش بپردازند و مجبور نیستند برای کار کردن، منزل را ترک کنند و از خانه و خانواده دور بمانند – برای شروع کار رعایت مواد زیر لازم است:

 

 1.  قبل از شروع به کار، لباس مخصوص کار به تن کنید و روی سطح کار را با روزنامه بپوشانید تا لباس و اطرافتان کثیف نشود.
 2. تمام وسائل لازم را در کنار دست خود قرار دهید.
 3.  برای تمیز کردن ظرف پارافین، نیاز شستن آن ندارید، بلکه برای تمیز کردن آن می توانید بلافاصله بعد از استفاده و هنگامی که ظرف هنوز گرم است، آن را با یک دستمال غیر قابل استفاده و با پنبه پاک کنید
 4. قالبی که برای شمع سازی استفاده می کنید، باید صاف و صیقلی و بدون خراش باشد، در ضمن در قالب های یک تکه، سرقالب باید کوچک تر از ته آن باشد تا شمع پس از سرد شدن به راحتی از قالب جدا شود
 5. برای سرد کردن پارافین، هیچ گاه آن را در فریزر قرار ندهید، چون شمع شما پس از سرد شدن ترک می خورد، ولی می توانید آن را در جای خنک و با در طبقه‌ی پائین یخچال قرار دهید.
 6. برای تهیه ی شمع های شناور، باید به طور حتم از قالب هائی استفاده کنید که قسمت انتهای آن باریک تر از سرقالب باشد، در غیر این صورت شمع روی آب شناور نمی ماند و در ته ظرف فرو می رود. (قالب های شیرینی برای تهیه ی این شمع مناسب تر است)
 7. خرده ها و زایدهای پارافین را دور نریزید، آنها را در کیسه ای برای ساختن شمع های چهل تکه نگهداری کنید.

ساخت شمع شناور در شمع سازی

 

طریقه‌ی آماده کردن فتیله: طریقه‌ی آماده کردن فتیله به این ترتیب است که فتیله را ۵ دقیقه در پارافین ذوب شده قرار دهید. سپس آن را از ظرف خارج کرده و به صورت صاف روی یک کاغذ روزنامه یا یک ظرف مسطح بگذارید تا خشک شود.

شمع شناور مواد و وسائل لازم

 1. پارافین قالبی
 2. فتیله نخی یا کتانی
 3. رنگ مخصوص شمع
 4. ، قالب شیرینی
 5. اسید شمع
 6. ظرف مخصوص ذوب کردن پارافین
 7. قلاب یا میله فلزی طرز تهیه

 

ظرف مخصوص ذوب کردن

برای ذوب کردن پارافین می توانید از ۲ قابلمه که یکی کوچک تر از دیگری باشد، استفاده کنید.(روش بن ماری) به این ترتیب که در قابلمه ی بزرگتر مقداری آب بریزید، سپس ظرف کوچک را که بهتر است از نوع دسته دار باشد (مانند ظرف شیرجوش)، داخل آن بگذارید، تکه ای از پارافین را داخل آن بریزید و قابلمه ی بزرگی را روی حرارت قرار دهید. سپس صبر کنید تا پارافین ذوب شود در ضمن خوب دقت کنید که آب داخل ظرف درون پارافین نریزد – پس از ذوب شدن پارافین، مقداری رنگ مخصوص شمع به آن بیفزائید تا خوب در آن حل شود.

اسید شمع را به آن بیفزائید، استفاده از اسید شمع باعث می شود که شمع، هنگام سوختن دیرتر آب شود و باعث استقامت شمع می شود. در ضمن باعث می شود که شمع پس از سرد شدن، کمی کوچک تر شده و به راحتی از قالب جدا شود، و حلال خوبی برای رنگ است و باعث شفاف شدت آن نیز می‌گردد. برای هر ۹۰۰ کیلو پارافین،حداکثر ۱۰۰ گرم اسید شمع مجاز به استفاده  هستید – تعداد ۳ یا ۴ عدد قالب را در ظرفی مانند بشقاب یا سینی بگذارید تا جابه‌جایی آن راحت تر انجام بگیرد.

پارافین را به آرامی در دمای ۶۵ تا ۶۸ درجه سانتیگراد داخل قالب ها بریزید و آن را در محیط معمولی و دور از باد و جریان هوای شدید قرار دهید. بگذارید تا  ۳ تا ۴ ساعت سرد شود. – قبل از این که پارافین داخل قالب به طور کامل سرد شود، یک گودی در مرکز شمع به وجود می آید. این گودی را  بعد از ۳ تا ۴ ساعت دوباره با پارافین مذابی که دمایش از پارافین قبلی کمی بیشتر است پر کنید و بگذارید تا سرد شود.

چنانچه شمع پس از سرد شدن به راحتی از قالب جدا نشد، آن را به مدت بیشتری به حال خود رها کنید تا شمع را از قالب جدا کنید. یک قلاب با میله نازک را روی حرارت، داغ کرده و به آرامی در مرکز شمع فرو ببرید – فتیله را کمی بزرگتر از قالب بریده و آن را در سوراخ ایجاد شده قرار دهید. در پایان ظرف مورد نظر را پر از آب کرده و شمع را به آرامی روی آن بگذارید تا به حالت شناور روی آب قرار گیرد. (مراقب باشید که آب روی شمع را نگیرد)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *