آموزش شمع سازی

۸ مدل شمع کاربردی

شمع ساخته شده با رنگ کرم

در این مقاله به ۸ مدل شمع کاربردی می پردازیم:

۱. کاربرد شمع عطری و تزئینی را می‌دانید؟

خرید شمع تزئینی

ازجمله گزینه‌هایی که برای خرید شمع پیش رو دارید، انتخاب بین انواع عطری و تزئینی است.

شمع‌های عطری ازلحاظ جلوه بصری فرقی با شمع‌های معمولی یا غیرعطری نمی‌کنند. مهم‌ترین ویژگی شمع‌های عطری همان بوی مطبوعی است که ضمن ایجاد روشنایی در فضا می‌پراکنند. درواقع، شمع‌های عطری تجربه‌ای چندحسی برایتان به‌ارمغان می‌آورند. درمورد شمع‌های عطری دقت داشته باشید که از سه نت آغازی، میانی و پایه تشکیل می‌شوند: عطروبویی که بلافاصله پس از روشن‌کردن شمع حس می‌شود، حاصل نت‌های آغازی است؛ نت‌های میانی را می‌توان هسته اصلی شمع‌های عطری توصیف کرد؛ اما نت‌های پایه معمولا غالب‌ترند و به‌تدریج پدیدار می‌شوند. پس، شمع‌های عطری، اگرچه می‌توانند خیلی خوش‌ظاهر و تزئینی هم باشند، در اصل به عطری‌بودن‌شان می‌نازند.

اما در شمع‌های تزیینی تمرکز اصلی شمع‌ساز روی ایجاد زیباسازی بصری است؛ از شمع‌های تزیینی، همان طور که پیداست، برای نمابخشی به چیدمان استفاده می‌شود، مثلا روی میز ناهارخوری یا در طبقات کتابخانه و هر گوشه دیگری از منزل یا اتاق کار که نیازمند خودنمایی است.

۲. درمورد انواع شمع چقدر می‌دانید؟

شمع ستونی

خرید شمع ستونی

شمع‌های ستونی کلفت و قطورند و با موم سخت قالب‌گیری می‌شوند تا بدون هیچ تکیه‌گاهی قابل‌استفاده باشند. از این نوع شمع‌ها اگر هم داخل مثلا شمعدان‌های فانوسی استفاده نکردید، می‌توانید روی بشقاب‌های تزیینی ضدحرارت استفاده کنید. شمع‌های ستونی را برای اینکه به چکه نیفتند، بهتر است وقتی استخر موم ذوب‌شده به لبه‌ها رسید، خاموش کنید. شمع‌های ستونی معمولا استوانه‌ای‌شکل‌اند، اما می‌توانند چهارگوش یا بعضا حتی سه‌گوش باشند.

شمع قلمی

خرید شمع قلمی

شمع‌های قلمی باریک و بلندند و گاهی قسمت فوقانی اینها نازک‌تر از ته‌شان است. برای شمع‌های قلمی باید در فکر شمعدان شاخه‌ای باشید. از این نوع شمع‌ها اغلب برای روی میز غذاخوری استفاده می‌شود و ازلحاظ جلوه زیبایی‌شناختی هم می‌توان گفت به‌سمت دیزاین سنتی میل می‌کنند.

شمع نذری

خرید شمع نذری

شمع نذری (شمع دعا هم گفته می‌شود) شمع کوچک ظرف‌داری است که به‌خصوص در کلیساها استفاده می‌شود. اما موارد استفاده شمع‌های نذری منحصر به عبادتگاه‌ها نیست؛ از شمع‌های نذری می‌توانید برای روی شلف و پاتختی هم استفاده کنید.

شمع وارمر

خرید شمع وارمر

شمع‌های وارمر را می‌توان جزو شمع‌های نسبتا ارزان و در دسترس‌تر طبقه‌بندی کرد. این نوع شمع‌ها وقتی به تعداد زیاد روشن باشند، جلوه بسیار دلپذیری ایجاد می‌کنند.

بالایی برخوردار بوده و برای شمع‌های خیلی معطر هم گزینه خوبی است، اما موم پارافین در مقایسه با سایر انواع موم دوده بیشتری تولید می‌کند و همچنین نسبتا سریع می‌سوزد؛ پارافین حتی برای برخی افراد حساسیت‌زاست.

شمع با موم زنبورعسل

خرید شمع با موم زنبورعسل

شمع‌های با موم زنبورعسل معمولا معطرسازی نمی‌شوند، چراکه فی‌نفسه از ته‌بویی عسلی برخوردارند و با سایر رایحه‌ها به‌راحتی ترکیب مطبوعی به‌دست نمی‌دهند؛ خلاصه که می‌توان از شمع‌های با موم زنبورعسل به‌همان خالص‌ترین شکل‌شان‌ استفاده کرد. موم زنبورعسل به‌دلیل نقطه ذوب نسبتا بالا کمتر چکه می‌کند و در مقایسه با موم پارافین آهسته‌تر می‌سوزد. ضمنا، گویا شمع‌های با موم زنبورعسل برای افراد آلرژی‌دار هم می‌توانند قابل‌استفاده باشند. اما چون موم زنبورعسل محصولی حیوانی است، مورداستقبال وگان‌ها نخواهد بود.

شمع با موم پالم

موم پالم نوعی موم طبیعی است که از روغن پالم هیدروژنه به‌دست می‌آید و به زردی می‌زند. شمع‌های با موم پالم از بافتی منحصربه‌فرد برخوردارند، چراکه سطح موم پالم با بافت به‌خصوصی می‌بندد و برای ساخت شمع‌های ظرفی هم گزینه مناسبی است. موم پالم همچنین به‌دلیل نقطه ذوب نسبتا بالا تقریبا آهسته می‌سوزد. باید اضافه کنیم که موم پالم هم جزو موم‌های زیست‌تخریب‌پذیر و محیط‌زیست‌دوست محسوب می‌شود.

شمع با موم ژل

خرید شمع با موم ژل

موم ژل از ترکیب روغن‌ معدنی با رزین پلیمر به‌دست می‌آید و به‌دلیل شفاف‌بودنش مورداستقبال بسیاری از شمع‌سازهایی است که به جاگذاری اشیا در موم علاقه‌مندند. شمع‌های با موم ژل غالبا ظرف‌دارند.

۴. به جنس فتیله چطور؟

اغلب شمع‌های موجود در بازار تک‌فتیله‌ای‌اند؛ چند فتیله معمولا روی شمع‌های با سایز بزرگ استفاده می‌شود. شمع‌های چندفتیله‌ای به‌دلیل دارابودن شعله‌های متعدد پرنورترند و رایحه قوی‌تری منتشر می‌کنند، اما این نکته را هم مدنظر داشته باشید که استخری از موم ذوب‌شده راه می‌اندازند. البته، شمع‌های تک‌فتیله‌ای هم می‌توانند، باوجود شعله تک، همان‌قدر دلربا بسوزند؛ درصورتی‌که فتیله مورداستفاده از جنس باکیفیتی باشد، از شمع‌های تک‌فتیله‌ای هم رایحه‌ای به‌کفایت قوی منتشر خواهد شد.

سایر نکاتی که باید درمورد فتیله بدانید:

  • جنس فتیله هم مسئله مهمی است که بد نیست هنگام خرید شمع دقت کنید. گویا فتیله‌های نخی در مقایسه با فتیله‌های سیمی یک‌دست‌تر و آهسته‌تر می‌سوزند و کمتر هم دود می‌کنند. منظور از فتیله‌های سیمی فتیله‌های دارای مغزی سیمی است؛ مغزی فتیله‌های سیمی می‌تواند از جنس روی یا قلع باشد. فتیله چوبی هم داریم که حین سوختن صدای ترق‌تروق می‌دهد.
  • فتیله شمع باید هرازگاهی کوتاه شود تا دود نکند و تمیزتر بسوزد. شمعی را که به دودکردن افتاده خاموش کرده و پس از کوتاه‌کردن یا اصطلاحا اصلاح فتیله مجددا روشن کنید.

۵. درمورد کاربرد رایحه‌های مختلف چیزی می‌دانید؟

خرید شمع عطری

شمع‌های عطری با رایحه‌های بسیار متنوعی در بازار موجودند، برای مثال:

  • شمع‌های با رایحه مثلا اسطوخدوس، اکالیپتوس، بابونه و چوب صندل از حس‌وحالی آرامش‌بخش برخوردارند و برای حمام یا اتاق خواب گزینه مناسبی به نظر می‌رسند؛
  • شمع‌های با رایحه مرکبات، زنجبیل، رزماری، نعناع فلفلی و دارچین را می‌توان روح‌بخش توصیف کرد و برای مثلا پذیرایی و راهرو پیشنهاد می‌کنیم؛
  • شمع‌های رمانتیک معمولا از رایحه غالب گل‌های معطری چون رز، بنفشه و یاس برخوردارند و برای اوقات دونفره مناسب به نظر می‌رسند.
  • شمع‌های با رایحه مثلا شمعدانی سفید از حس‌وحالی تروتازه سرشارند و می‌توانند برای فضاهایی چون اتاق لباس گزینه مناسبی باشند؛
  • شمع‌های با رایحه رز، پاچولی (نعناع هندی)، وتیور، وانیل و یلانگ‌یلانگ را هم برای روی پاتختی و تزئین سرویس بهداشتی مستر پیشنهاد می‌کنیم.

البته که انتخاب رایحه هنگام خرید شمع عطری امری کاملا سلیقه‌ای است، اما، به‌طورکلی، رایحه‌های آرامش‌بخش برای فضاهای استراحت بهترند، درحالی‌که رایحه‌های انرژی‌بخش را بیشتر برای فضاهای فعال پیشنهاد می‌کنیم.

 

۶. چرا برخی شمع‌های عطری زود بی‌خاصیت می‌شوند؟

برخی شمع‌های عطری، باوجود قیمت گران، زود بی‌خاصیت می‌شوند، چراکه گاهی شمع‌سازها تنها برای فتیله یا لایه رویی شمع از مواد معطر بهره می‌گیرند؛ کیفیت موم مورداستفاده هم بی‌تأثیر نیست. البته، ناگفته نماند که هر مومی دارای نقطه اشباع به‌خصوصی است که دست شمع‌ساز را در میزان استفاده از عطرمایه‌های روغنی می‌بندد؛ درصورتی‌که میزان عطرمایه روغنی از نقطه اشباع موم فراتر باشد، چه‌بسا روی سطح شمع لایه‌ای چربی بنشیند که هم خوش‌منظره نیست و هم می‌تواند به دودکردن شمع و سوخت ناجور منجر شود.

گاهی شمع‌سازها، پس از سفت‌شدن موم، لایه‌ای دیگر روی قسمت فوقانی اضافه می‌کنند که بی‌دلیل نیست؛ بسیاری اوقات موم طی سفت‌شدن مقداری عقب‌نشینی کرده یا حفره‌هایی روی سطح شمع ایجاد می‌شوند، منظره‌ای که خوشایند نیست و شمع‌ساز با اضافه‌کردن لایه‌ای دیگر با مهارت می‌پوشاند. منتها درمورد شمع‌های عطری بعید نیست که شمع‌ساز تنها برای لایه دومی از موم معطر استفاده کرده باشد؛ ازاین‌روست که برخی شمع‌های عطری تنها در اوایل استفاده معطرند، درحالی‌که شمع عطری باکیفیت باید تا انتها معطر بسوزد

۷. تابه‌حال شمع بدون شعله به گوش‌تان خورده؟

خرید شمع بدون شعله

منظور از شمع‌های بدون شعله شمع‌های باتری‌خوری است که با نور LED کم‌ولتاژ روشن می‌شوند. مهم‌ترین مزیت شمع‌های بدون شعله را می‌توان در دودزانبودن‌شان دانست. برخی مدل‌های پیشرفته شمع بدون شعله به قابلیت کنترل از راه دور مجهزند یا تایمردارند و پس از مدت‌زمان مشخصی خودبه‌خود خاموش می‌شوند.  شمع‌های بدون شعله می‌توانند دارای بدنه پلاستیکی یا مومی باشند.

۸. درمورد طول مدت سوخت شمع و پخش بو چیزی می‌دانید؟

طول مدت سوخت شمع از عوامل مختلفی چون اندازه و کیفیت شمع تأثیر می‌پذیرد. بهتر است کل سطح شمع در هر بار استفاده ذوب شده تا حالت تونلی پیدا نکند و مدت طولانی‌تری قابل‌استفاده باشد؛ حالت تونلی یعنی وقتی‌که شمع تنها از وسط سوخته و دیواره بیرونی نسوخته باقی می‌ماند.

درمورد شمع‌های عطری حتما به پخش بو هم دقت کنید. به‌طورکلی، شمع‌های سایز بزرگ از پخش بوی بیشتری برخوردارند و فضای وسیع‌تری را معطر می‌کنند.

امیدواریم که اطلاعات مفیدی از این مطلب عایدتان شده باشد و این بار برای خرید شمع یاد بیاورید. ضمنا می‌توانید مطالب موردپسندتان را با استفاده از کلیدهای اشتراک‌گذاری که در ابتدا و انتهای هر مقاله موجود است، برای دوستان‌تان هم بفرستید!

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *